PageSpeed Resimleri Yeni Nesil Biçimlerde Yayınlayın Uyarısı Nasıl Çözülür?

Web sitenizin hızını ölçmek için Google PageSpeed ile sorgularız ve bazen şu uyarıyı alırız Resimleri Yeni Nesil Biçimlerde Yayınlayın bu uyarı resim dosyalarınız .jpg ya da .png olduğundan kaynaklı bir problemdir.

Google PageSpeed Nedir?

Kısaca Google PageSpeed web sitenizin hızını ölçen ve bulunan sorunlara çözüm öneren bir Google servisidr.

 

Resimleri Optimize Etmek 

Resimleri Optimize etmek web sitenizin hızını artıracaktır ayrıca sunucunuzda daha az yer kaplayacağı için tarafından resimlerinizi mutlaka optimize etmelisiniz. Bu optimize için bazı seçenekleriniz var daha doğrusu bazı alternatiflerimiz var bazıları resimlerinizi optimize ederken Tinypng bazıları ise başka optimize etme servisleri kullanıyor.

Resimleri Yeni Nesil Biçimlerde Yayınlayın Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hata PageSpeed Insights – Google Developers aracı tarafından gösteriliyor bu hatanın çözümü oldukça basit yapmanız gereken resimlerinizi .webp formatında yüklemek eğer WordPress iseniz bu yükleme işlemini WordPress izin vermiyor ama bu sorunun çözümünü şu makalemizde anlattık WordPress’e Eklentisiz WebP Dosyası Yükleme bu yöntem ile web sitenize resimlerinizi webp uzantısında yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri sizin için ücretsiz yapan bazı eklentiler bulunmakta bu eklentileri 

WordPress Webp Ve Resim Optimize Eklentileri

EWWW Image Optimizer

Imagify – Optimize your Images & Convert WebP

Site Yardımı İle Resim Optimizasyonu

Site yardımı ile optimizasyon biraz uzun ama başka seçeneğiniz kalmadığı zaman ya da eklenti kullanmak istemiyorum diyenlerin kullanabileceği bir yöntem TinyPNG bu siteye resimlerinizi yüklerseniz resimlerinizi saniyeler içinde optimize edip size geri veriyor ya da Google’a jpg to webp yazarak resimlerinizi webp formatına çevirip bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.